Przędzalnia Braci Muehle

Wpisy

 • czwartek, 30 sierpnia 2012
 • czwartek, 23 sierpnia 2012
  • Wspomniane WIGONIE :)

   Jak już wspominałam, założyciel fabryki - Izaak Szatan, rozpoczął swoją działalność od przędzalni WIGONI :)

   Jak wyglądają wigonię? Też zadawałam sobie to pytanie! Dla niewtajemniczonych załączam zdjęcie :)

    

    

   Co ciekawe, na klatce schodowej jednego z budynków odrestaurowanej przędzalni przedstawiono właśnie wigonie, od których wszystko się zaczęło !! Udało mi się nawet zrobić kilka zdjęć. Oto one :)

    

    

    

   Panowie Kawalec i Martyniak z Fenixa mieli świetny pomysł z przedstawieniem historii starej Przędzalni Braci Muehle trochę z przymrużeniem oka ;) rysunkowo. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić więcej takich zdjęć i Wam pokazać.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   zeligowskiego_bm
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 sierpnia 2012 16:19
  • Trochę historii Przędzalni Braci Muehle

   Rodzina Mühle przejęła nieruchomość od Izaaka Szatana ok 1904 roku i otworzyła tam przędzalnię wełny zgrzebnej. Interes przetrwał 15 lat. Kolejnymi właścicielami fabryki byli Rabinowicz i Bachrach, którzy prowadzili tam fabrykę wyrobów włókienniczych i Abram Ickowicz, który od 1928 roku kontynuował działalność poprzedników.

   Dzisiaj teren należy do wspomnianego już  funduszu Fenix Capital, który nazwał projekt właśnie "Przędzalnią Braci Mühle".

    

   Poniżej umieszczam trochę starych zdjęć pokazujących w jakim stanie była przędzalnia. 

    

    

    

    

    

    

   A teraz efekt jakiego życzylibyśmy wszystkim starym, pofabrycznym budowlom Łodzi :)

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   zeligowskiego_bm
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 sierpnia 2012 14:52
  • Wstęp

    

   Witam wszystkich na blogu w całości poświęconym historii Przędzalni Braci Muehle :) Na czym polega fenomen tego miejsca? Otóż od zwykłej przędzalni wigoni, której działalność w 1890 roku rozpoczął Izaak Szatan, stała się gmachem nowoczesnych i luksusowych powierzchni biur i lokali do wynajęcia.

    

   Jak to możliwe? Przędzalnia Braci Muehle została odnowiona przez tego samego inwestora co Pomorska 21. Dom Towarzystwa Kredytowego, czyli warszawską firmę Fenix Capital.


   Swoimi działaniami Fenix wpływa na wizerunek nie tylko Warszawy ale także Łodzi i przywraca oryginalne piękna tych miast. Inwestując,  dokładają wszelkich starań, by przedwojenne, do tej pory zaniedbywane kamienice, stare budynki z duszą  stały się na nowo „perłami” tych miast. W przeciwieństwie do „nowoczesnych projektów”, których atrakcyjność spada z każdym rokiem - w miarę pojawiania się coraz to nowocześniejszych trendów – piękno starych budowli jest nieśmiertelne. 

    

   Niestety nie każdy jest w stanie dostrzec piękno w ruinach starych, zniszczonych wojną budynkach. Nie każdy ma tyle wyobraźni i motywacji, co Andrzej Kawalec i Radosław Martyniak, by wierzyć w piękno, potencjał i nieśmiertelność klasycznego piękna. Zwłaszcza dziś, czasach w których na każdym kroku powstają nowoczesne,  wysokie biurowce.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   zeligowskiego_bm
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 sierpnia 2012 13:51